HP challenge- Day 1

27. srpna 2015 v 19:45 |  30 DAY CHALLENGE
Hledala jsem nějakou další challenge, kterou bych mohla dělat.. a na blogu http://kira-sayuri-nyu-yume.blog.cz jsem našla zajímacou challenge- Harry Potter challenge! :D A jak už víte, fakt hodně miluju Harryho Pottera, takže... :DDay 1- Oblíbená knížka ze série
To je těžký. Každá část má v sobě něco. Ale kdybych si měla vybrat skutečně jednu, tak by to byl asi Fénixův řád. Zrovna tuhle mám ráda asi proto, že přesně v tomhle dílu už to přestává být "pohádka". Víte co- v první části takový malý kluk, který se teprve učí čarovat a v poslední části taková epic bitva a všude taková deep atmosféra. Sice už v Ohnivým poháru to bylo takový... "temnější" a umřel Cedric, ale to bylo až na konci, jinak v celé části všechno vycházelo. Harry skoro všechno vyhrál a byl tam ten ples (Ronův oblek ve filmu, so good :D). Takže prostě: Fénixův řád!


Den 1 - Oblíbená knížka ze série
Den 2 - Oblíbená scéna
Den 3 - Oblíbená postava
Den 4 - Oblíbený padouch
Den 5 - Nejsmutnější scéna
Den 6 - Oblíbený profesor
Den 7 - Neoblíbený profesor
Den 8 - Oblíbený předmět
Den 9 - Neoblíbený předmět
Den 10 - Oblíbený obchod v Příčné ulici
Den 11 - Nejhezčí postava
Den 12 - Kdo mi chybí nejvíc z mrtvých postav
Den 13 - Oblíbená obálka knihy
Den 14 - Oblíbený duch
Den 15 - Seřaď koleje dle oblíbenosti
Den 16 - Oblíbený zvěromág
Den 17 - Oblíbená kletba, která se nepromíjí
Den 18 - Oblíbený viteál
Den 19 - Oblíbená relikvie
Den 20 - Nejvtipnější scénka
Den 21 - Nejemociálnější scénka
Den 22 - V jaké pozici bys chtěla být ve Famfrpále ?
Den 23 - Oblíbený patron
Den 24 - Jakého si myslíš, že bys měla patrona ?
Den 25 - Oblíbený člen z rodiny Dursleyových
Den 26 - Oblíbená hůlka
Den 27 - Oblíbené povolání
Den 28 - Oblíbený Smrtijed
Den 29 - Oblíbený portrét
Den 30 - Oblíbený spell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AlbertFaupt AlbertFaupt | E-mail | Web | 5. června 2018 v 3:45 | Reagovat

The prostate related is a vital portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate can be found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all forms of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma for the urinary tract or by infections received from other areas with the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some in the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations weekly will prevent cancer of the prostate.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most significant measure to take to ensure a normal prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to select prostate examination at least once 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama